To jest archiwalna strona projektu realizowanego w latach 2014-2016.
Aktualne działania stowarzyszenia w zakresie edukacji terenowej dostępne
są tutaj.
Serdecznie zapraszamy bibliotekarki i bibliotekarzy do udziału w warsztacie on-line pt. "Pocahontas nie była Indianką, Anaruk nie był Eskimosem".
📙 Jak obchodzić się z treściami kultury, skierowanymi do dzieci, w których pojawiają się zniekształcone wizerunki mieszkanek i mieszkańców globalnego Południa?
📗 Jak, promując wśród dzieci klasykę literatury, nie promować przy okazji krzywdzących stereotypów?
📘 Jak wspierać dzieci w odróżnianiu historycznych przekłamań od współczesnej wiedzy o innych kulturach?
Są słowa, które pod ciężarem historycznych, postkolonialnych obciążeń, znikają powoli z dyskursu publicznego. Ale nie znikają z książek napisanych kilkadziesiąt lat temu. Język zmienia się szybciej niż szkolna lista lektur. A to, co jest akceptowalne w narracji o innych kulturach, zmienia się szybciej niż zawartość bibliotecznych półek.
Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się jak bibliotekarki i bibliotekarze mogą wspierać młodych czytelników w mądrym interpretowaniu książek, w których utrwalono nieaktualne podejście do tematu tożsamości kulturowej. Będziemy zachęcać do czytania autorów z krajów Globalnego Południa i dzielić się naszymi odkryciami literackimi.
Warsztat jest skierowany do bibliotekarek i bibliotekarzy - zarówno z bibliotek szkolnych, jak i publicznych.
Udział w warsztacie jest nieodpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Do wyboru są trzy grupy warsztatowe:
Miejsca są limitowane, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztat będzie odbywał się on-line, link do spotkania prześlemy mailem na adres podany w zgłoszeniu.