To jest archiwalna strona projektu realizowanego w latach 2014-2016.
Aktualne działania stowarzyszenia w zakresie edukacji terenowej dostępne
są tutaj.
Jak to wyglądało? Klasy spotykały się z naszymi trenerkami Karoliną Baranowską, Alicją Łopuszyńską, Anną Chomczyńską-Czepiel lub Agnieszką Gaszyńską w Lesie Łagiewnickim, Lesie Wiączyńskim, Lesie Stróża, Lesie Popioły i kilku innych miejscówkach po to by odkrywać przyrodę, obserwować bezkręgowcem, szukać tropów i śladów zwierząt, budować szałasy, uczyć się orientacji w terenie i bawić się.
Tak opisała udział w projekcie jedna z nauczycielek:
Projekt wspaniały pod każdym względem. Świetna organizacja i wspaniała trenerka, bardzo ciepła, cierpliwa, z ogromną wiedzą. Dzieci zdobyły dużo wiedzy przyrodniczej i nowe umiejętności, ale nie tylko. Nauczyły się też współpracy, wzajemnie sobie pomagały i miały okazję zintegrować się. Pomogło to również w integracji dzieci z Ukrainy, które podczas projektu uczyły się porozumiewania i dobrze radziły sobie w kontaktach z rówieśnikami z Polski, mimo bariery językowej. Zajęcia dawały dzieciom dużo radości i możliwości spożytkowania swojej niewyczerpanej energii, rozwijały kreatywność i wyobraźnię, uczyły się koncentracji i uważności. Nauczyły się też odpowiedniego przygotowania do wyprawy w teren i radzenia sobie niezależnie od warunków pogodowych. Takie cykliczne zajęcia w przyrodzie świetnie się sprawdziły. Dzieci oczekiwały na nie z niecierpliwością i z ciekawością. Polecam wszystkim, którzy mają obawy i unikają zajęć w terenie. Ja też bardzo dużo się nauczyłam, zarówno odnośnie wiedzy przyrodniczej, jak też możliwości wykorzystania wielu zabaw w pracy z dziećmi. Miałam również możliwość obserwacji swoich dzieci w różnych sytuacjach i działaniach. W następnym roku planuję cykliczne wyjścia z uczniami do parku i prowadzenie zajęć w terenie. Myślę, że uda mi się wyjść chociaż 5 razy w ciągu roku. Uważam, że korzystnie wpływa to na dzieci, a wiedza w taki sposób zdobyta zostaje w pamięci na dłużej. Będę mogła też przećwiczyć poznane zabawy, wykorzystać zdobyte umiejętności i cieszyć się radością dzieci. Dla mnie będzie to też ogromna przyjemność. Bardzo dziękuję za spis wszystkich aktywności, które robiliśmy podczas Ekoroku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i żałuję, że to już koniec naszych spotkań.
Dla nas to też była wspaniała przygoda i bardzo rozwijający projekt, który mamy nadzieję będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym dzięki środkom Fundacji Drzewo i Jutro.
A już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na seminarium poświęcone edukacji w terenie, które dobędzie się w połowie września 2022 w Łodzi. Więcej informacji w sierpniu.
Sponsor projektu: Fundacja Drzewo i Jutro
Wróć | Przejdź na stronę główną