Nabór klas do pilotażu projektu EKOROK ZE ŹRÓDŁAMI W NATURZE
Bezpośrednia i stała relacja z naturą jest niezbędna zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Dzieci potrzebują jej w takim samym stopniu jak zdrowego odżywiania czy odpowiedniej ilości snu. Zabawa i edukacja na świeżym powietrzu poprawia koncentrację, zdolności poznawcze, obniża stres, który skutecznie blokuje przyswajanie wiedzy, obniża problemy z nadpobudliwością i uwagą, a także poprawia kreatywność i zaangażowanie uczniów oraz jest dla nich po prostu zdrowsze niż siedzenie wiele godzin w ławkach (zapobiega otyłości, poprawia koordynację ruchową, wzmacnia kręgosłup, chroni wzrok i poprawia odporność). Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących z przebywania na łonie natury.
Chcesz, aby dzieci:
- miały regularny kontakt z przyrodą?
- lepiej się uczyły?
- potrafiły się bardziej koncentrować?
- rozwijały swoją wyobraźnię?
- miały więcej ruchu w ciągu dnia?
- rzadziej chorowały?
- umiały ze sobą współpracować?
Projekt skierowany jest do klas II-V szkół podstawowych i będzie realizowany na terenie aglomeracji łódzkiej w roku szkolnym 2021/2022.
Korzyści z udziału:
-
💚 klasa weźmie udział w ośmiu bezpłatnych warsztatach terenowych podczas których będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, zachwycać się jej bogactwem, odkrywać naturę wszystkimi zmysłami, poznawać mechanizmy funkcjonowania przyrody, tworzyć sztukę z naturalnych surowców, poznawać podstawy orientacji w terenie i surwiwalu, uczyć się samodzielności i współpracy a przede wszystkim bawić się i odpoczywać od ławek i ekranów. Cykl obejmuje 8 pieciogodzinnych zajęć od października 2021 do czerwca 2021, spotykamy się w łódzkich lasach i parkach
💚 nauczyciel weźmie udział w czterech przyrodniczych szkoleniach terenowych – to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy o przyrodzie, omówienia wykorzystywanych przez edukatorów podczas warsztatów ćwiczeń i zabaw, poznanie dodatkowych metod edukacyjnych, wymiana doświadczeń a przede wszystkim okazja do spędzenia dodatkowego czasu w naturze w miłym towarzystwie i atmosferze. Będziemy spotykać się raz w każdej porze roku w łódzkich parkach i lasach.
💚 wsparcie dla nauczyciela (grupa dyskusyjna na Facebooku dla uczestników projektu, dodatkowe materiały, możliwość zaproszenia edukatora Źródeł w zebraniu z rodzicami)
💚 dla chętnych możliwość zaangażowania się w działania stowarzyszenia poprzez udział w grupie krytycznych przyjaciół (critical friends), aktywny udział w seminarium podsumowującym projekt, pomoc w rozwoju projektu w przyszłości…
Uwaga, przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone. Trwa drugi etap rekrutacji, wkrótce poinformujemy o jej wynikach. Do pilotażu projektu zaprosimy 20 klas.
Nabór zaczynamy 4 października 2021 r. i potrwa on aż do wyczerpania miejsc. Uwaga, wypełnienie zgłoszenia nie gwarantuje udziału w projekcie. Klasy wybierzemy na podstawie odpowiedzi w formularzu i rozmowy telefonicznej z nauczycielem.
Na pierwszym etapie rekrutacji formularz wypełnia nauczyciel, jednak od klas przyjętych do projektu będziemy wymagać zgłoszenia podpisanego przez dyrektora szkoły (przed pierwszym warsztatem) oraz zgód rodziców na dokumentację fotograficzną.
Choć udział w pilotażu jest bezpłatny, to wartość udziału klasy w projekcie wynosi ponad 3000 zł. Prosimy o rozważne decyzje, zgłaszając się do projektu deklarujecie Państwo udział klasy w całym projekcie tj. w ośmiu warsztatach i czterech szkoleniach.
Dla uczestników przewidzieliśmy krótkie spotkanie organizacyjne on-line, podczas którego omówimy sprawy praktyczne i odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.
Pytania i odpowiedzi
W jakich terminach bedą odbywać sie warsztaty?
Z wychowawcmi klas przyjętych do projektu indywidualnie ustalimy terminy na cały rok szkolny. W formularzu prosimy o wskazanie najdogodniejszego/ych dni/a tygodnia. Jeśli z powodu choroby nauczyciela lub edukatora lub innych sytuacji losowych warsztat nie odbędzie w ustalonym terminie, przesuniemy go na najbliższy możliwy termin.
Co się stanie z projektem, jeśli wprowadzony zostanie lockdown?
Projekt zostanie zawieszony na czas zamknięcia szkół i w razie potrzeby wydłużony na kolejny rok szkolny. Jeśli lockdown będzie krótki, będziemy starali się nadrobić utracone zajęcia jeszcze w tym roku szkolnym.
Czy warsztaty będą odbywać się zimą?
Tak, warsztaty będą odbywać się co miesiąc przez cały rok szkolny. Warsztaty zimowe zostaną tak zaprojektowane, aby dzieci były w ruchu. Dzieci i nauczyciele powinni być odpowiednio ubrani oraz powinni mieć ciepłe napoje. Uczestnicy projektu (i rodzice) dostaną instrukcję jak przygotować się do zajęć w terenie w różnych porach roku.
Czy warsztaty będą odbywać się w razie niepogody?
Wychodzimy z założenia, że nie ma złej pogody, jest tyko nieodpowiednie ubranie. Lekki deszcz, wiatr czy mróz nie są przeszkodą w prowadzeniu warsztatów. Oczywiście w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych będziemy przekładać zajęcia. Pamiętajcie o ubraniu adekwatnym do pogody.
Ile trwają warsztaty?
Warsztaty trwają 5 godzin (zimą do 4 godzin) i nie ma możliwości ich skracania ze względu na obiady w szkole, plan lekcji itp. Zgłaszając się do projektu prosimy o wzięcie tego pod uwagę. Dzieci i nauczyciele powinni mieć ubranie odpowiednie do przebywania na dworze przez ten czas i odpowiednią ilość prowiantu.
Gdzie będą odbywać się warsztaty?
W Łodzi i najbliższych okolicach. Warsztaty odbywać się będą w stałym, uzgodnionym z nauczycielem terenie zielonym (w lesie, ewentualnie dużym dzikim parku), tak aby dzieci mogły obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Proponujemy następujące lokalizacje:
- Las Łagiewnicki/Arturówek
- Uroczysko Lublinek
- Brus
- Las Wiączyń
- Las Okręglik/Las Chełmy
- Park im. Piłsudskiego (na Zdrowiu)
- Park Julianowski
- Uroczysko Augustów
- Las Ruda Popioły/Stawy Stefańskiego
- Las Grotniki
Kto będzie prowadził warsztaty?
W projekcie będą pracować cztery doświadczone, kochające przyrodę i pracę z dziećmi edukatorki. Klasa bedzie spotykać się przez cały projekt z jedną przydzieloną edukatorką, tak aby dzieci mogły ją poznać i by edukatorka poznała dobrze grupę i mogła dostatowywać dynamikę zajęć i poziom wiedzy do danej klasy.
Czy z jednej szkoły do projektu mogą zgłosić się dwie klasy?
Tak, to nie stanowi problemu. Jeśli chcielibyście wspólnie dojeźdzać na warsztaty, to możemy je prowadzić w tym samym czasie i w tym samym lesie/parku równolegle przez dwie trenerki. Uwaga, każda klasa musi osobno wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Kiedy i gdzie odbywać się będą szkolenia?
Będziemy spotykać się raz w każdej porze roku w łódzkich parkach i lasach. Szkolenia będą trwać 3 godziny zegarowe. Szczegółowe terminy podamy po wysondowaniu wśród nauczycieli uczestniczących w projekcie najdogodniejszego dnia tygodnia i godzin spotkań.
Organizatorem projektu EKOROK ZE ŹRÓDŁAMI W NATURZE jest Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła".
Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.